Membran

Membran Nedir?

Membran başta binalarda olmak üzere pek çok yerde kullanılan ve özellikle su yalıtımı için büyük önem taşıyan bir malzemedir.

Membran Neden Kullanılır? Membran Hangi Alanlarda Kullanılır?

Günümüzde binaların yalıtımı oldukça önemli bir konudur. Binalar yalıtım sayesinde daha sağlıklı ve daha uzun ömürlü hale gelirler. Bu noktada membran önemli bir malzemedir. Membran kullanılan alanlarda kar suyu ve yağmur suyu binanın içerisine akmaz. Membran yalıtımı akıntıyı engeller. Membranın kullanım alanları ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Isı yalıtımı
 • Su yalıtımı

Su Yalıtımında Membran Kullanımı

Su yalıtımı için kullanılan membranın uzunluğu 10 metre genişliği ise 1 metredir. Zift ve asfalttan oluşur. Ağırlıkları ise içindeki etken maddeye göre şekillenir. Su yalıtım malzemesi olarak kullanılan membranlar, ustalık gerektiren bir işçilikle uygulanır.

Isı Yalıtımında Membran Kullanımı

Membran su yalıtımı için kullanılan bir ürün olsa da ısı yalıtımı için de kullanılabilir. Bu uygulama esnasında iki membran arasına ısı yalıtım levhaları koyulur. Böylece bina hem su hem de ısı anlamında korunmuş olur.

Membran Nasıl Uygulanır?

Membranlar çatı üzerine serilir ve şaloma ateşi ile ısıtılır. Böylece malzeme zemine yapışır. Membran zemine yapıştırıldıktan sonra 10 dakika kuruması beklenir ve ikinci membran yapıştırılır. Zemin tamamen membran ile kaplandıktan sonra membranların ek yerleri ısıtılır ve eriyen zift ile kaynak yapılır.

Membran Çeşitleri

İki çeşit membran vardır. Bunlar;

 • Polyester keçe taşıyıcılı membran,
 • Cam Tülü taşıyıcılı membran olarak sıralanabilir.

Taşıyıcı özelliğine göre membranın ağırlığı, sıcaklığa ve soğukluğa dayanıklılığı, kalınlığı ve çekme direnci gibi özellikleri de değişmektedir.

Membran Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Membran alırken dikkat etmeniz gereken noktaları şöyle sıralayabiliriz;

 • Çekme, yırtılma, darbe, ek yeri gibi hususları dikkate almalısınız.
 • Membranın standartlara uygunluğunu göz önünde bulundurmalısınız.
 • Sıcaklığa dayanıklı olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Soğuk hava şartlarına uyum sağlaması önemlidir.
 • Membran çeşidinin size uygun olması önemlidir.
 • Membranın kalınlığına dikkat edilmelidir.
 • Membranın teslimat süresine de bakmanızda fayda var.

Membran Fiyatları

Membran fiyatları rulo başına belirlenmektedir. Yapılacak bölge, o bölgeye uygulanacak mebran sayısı, membranın kalınlığı ve membranın taşıma özelliği gibi etkenler membran fiyatlarını belirleyen faktörler arasında yer alır. Cafer Akkoyun orman ürünlerinden membran alışverişinizi yapabilir ve membran hakkında merak ettiklerinizi bize sorabilirsiniz.

Siparişleri Telefonla Verebilir veya Fabrikamızdan Temin Edebilirsiniz.
Sipariş Vermek için Numaraya Tıklayın! 0 532 780 93 78